E-type + Kim Wilde i Huskvarna Folktes Park, vilken drömkombo! 10 juli är det ett faktum, då står de på utescenen för varsin konsert hos oss.
E-type behöver knappast någon närmare presentation, sen mitten av 1990-talet har han ångat på med sin eurodiscoosande energi och har en förmåga att alltid hålla sig aktuella. Nya generationer upptäcker hans musik, och vi vet att det blir episkt kväll i folkparken.
Kim Wilde är tillbaka på scen, och vi är glada att få henne till oss. Hon har varit aktiv i över fyra decennier – räkna med hits och åter hits när hon gästar oss. Sen debutsingeln Kids in America 1981 har hon radat upp singlar, plattor, vunnit priser, spelat live, streamats och vunnit en storpublik. Nu är det premiär för henne i Huskvarna Folkets Park.
Det blir blir lika delar fest och folkparksfeeling, en gnutta nostalgi – med alla mätare på max. Det blir en fin julikväll hos oss, hoppas vi ses!
Artistinformation
E-type + Kim Wilde
Biljetterna släpps 5/11 kl 12:00
Lördag 10 juli 2027
Entrén öppnar 18:30
Start 19:30
Utescenen
13 år
595 kr + 55 kr serviceavgift