SekktorFEST Waveshaper 1080x1080

I höst firar SekktorF 3-årsjubileum – det vill vi fira stort och tillsammans med ER såklart :]!
22 november blir det SekktorFEST i samarbete med Huskvarna Folkets Park: en endagssynthfestival med band, DJs och samma fina stämning som alltid!!

Markera datumet i kalendern och köp din biljett redan nu

Klara artister är:

S.P.O.C.K

aka Star Pilot on Channel K är Sveriges synthpopsveteraner och behöver kanske ingen närmare presentation. Men om någon missat: 1988 såg bandet dagens ljus för ett födelsdagskalas – några månaders festgigande senare ledde till live-spelningar och 1990 fick de sitt genombrott med singeln ”Silicon Dream”.  Texterna handlar frekvent om sci-fi-historier i synnerhet Star Trek, eller relationer utomjordingar och människor emellan.  Line-up består idag av Android (aka Alexander Hofman den ende originalmedlemmen), Val Solo (Valdi Solemo) och Yo-Haan (Johan Malmgren). De senaste åren har de turnerat jorden runt för uppskattade live-gigs och vi ser fram emot att få uppleva denna utomjordiskt energiska scenshowen på vårt treårsjubileum!

 

Zynic

Enmansprojektet Zynic såg dagens ljus 2008 och är en briljant blandning av tidlösa melodiska element och analog charm från 80-talet, kombinerat med aktuella influenser och engagerande melankolisk sång. Debutalbumet ”Fire walk with me” (2011) producerades av den välrenommerade producenten Olaf Wollschläger (Melotron, Mesh, And One) och blev direkt en synthpopfavorit bland fansen. För varje album har populariteten ökat och därmed också kraven på en kraftfullare liveshow! 2023 gjorde Zynic sin hyllade festivaldebut på Wave Gothic Treffen som ledde till långa köer och inträdesstopp framför konsertlokalen. Live ser vi Stefan Netschios (Beborn Beton) som support bakom tangenterna och rattarna.

Black Nail cabaret (HU)

Vi välkomnar Ungerns mörkaste elektroniska popduo: Black Nail Cabaret bildades 2008 och består av Emese Arvai-Illes (sång) och Krisztian Arvai (Keyboards). De har blivit kända för sina dramatiska scenframträdanden med en unik scennärvaro och handsydda kostymer. Black Nail Cabaret har en hårfin balans mellan vintage och modernt: det finns en konstant brygga mellan New Wave och modern synthpop. Ett konstant vemod och mörker inlindat i framtidens hoppfullhet. Under 2024 släppte de sitt sjätte studioalbum Chrysanthemum genom Dependent Records.

Waveshaper

Waveshaper är artistnamnet för Tom Andersson, en svensk elektronisk musiker. Han är en framstående akt inom den internationella synthwave-scenen och är känd för sin filmiska, nostalgiska ljudbild som hämtar inspiration från 1980-talets science fiction soundtrack och klassiska TV-Spel. Med en passion för hårdvara och analoga syntar som ARP 2600, Korg MS-20 och Roland Jupiter-4 har han skapat ett unikt sound som blandar retrofuturism med modern produktion. Sedan debutalbumet Tracks to the Future (2013) har Waveshaper släppt flera hyllade album, däribland Station Nova (2016) och Mainframe (2021).
Hans musik har nått en global publik med över 100 miljoner streams och har även hörts i flera TV spel som Furi, The Crew 2 eller det svenska indiespelet A Void Hope. Han skrev också större delen av originalmusiken till filmen Videomannen med Stefan Sauk i huvudrollen och har fått sin musik placerad i framgångsrika TV-serier. Bland annat Sex Education, Netflix – vi välkomnar Jönköpings alldeles egen Waveshaper till hemmakonsert!
Artistinformation
instagram
sekktorf
instagram
bncband
spotify
Spock
spotify
Zynic

SekktorFEST: Spock + Zynic + Black Nail Cabaret + Waveshaper

NU är alla band släppta och kvällen är komplett!

Lördag 22 november 2025

Entrén öppnar 17:00

Start 18:00

Teaterladan

Ingen åldergräns (18 år i baren)

595 kr plus serviceavgift 55 kr

Köp biljett

Fler evenemang i Huskvarna Folkets Park

Nyfiken på vad som händer?

Var först att höra om vad som händer