Historik

Modern historik – konserter fr o m 2001 i Huskvarna Folkets Park.

2020

31 jan – Daniel Norgren
8 feb – Rockfest on tour: Dead By April, Corroded, Lillasyster, Smash Into Pieces, Kill The Kong

2019

9 mars – Silvana Imam, Ladieslovehiphop
30 mars – Eva Eastwood, John Lindberg Trio, Ed Cavin & The Blue Kings
5 april – Mares, Nadja Evelina
12 april – Graveyard, Skraeckoedlan
24 april – B.B. and the blues shacks
26 april – Nervosa, Rezet
5 maj – Theoz, Mojje
18 maj – Park Sounds: Teddybears, Säkert!, Cult of Luna, Kite, Junior Brielle, Queen Zee (UK), Lion (UK), MaidaVale, Spielbergs (NO)
2 aug – Laleh, Rhys
11 aug – Babblarna
17 aug – Veronica Maggio, Oskar Linnros, nytt publikrekord: 7.500 pers, utsålt!
30 aug – Norlie & KKV
1 sep – Weeping Willows, Sarah Klang
27 sept – Torsson
6 okt – Prince daddy & The Hyena (US), Oso Oso (US), I love your lifestyle
26 okt – Raubtier, Utmarken, Alfahanne
31 okt – D-A-D, VA ROCKS
8 nov – Hov1
9 nov – Bob Hund, Hurula, Knash
29 nov – Anna Ternheim

2018

2 mars – Mustasch, Grande Royale
9 mars – JD McPherson (US), Charley Crockett (US), Domestic Bumblebees, Lil Camille & The Rattletones
10 mars – Moneybrother
17 mars – Cyhra, Stormhold
6 maj – Barnens Festivaldag: Samir & Viktor, Bröderna Lindgren
19 maj – Park Sounds: The Hives, Tove Styrke, Sarah Klang, Hurula, Blood Command (NO), Diskopunk, Grant, Jeff Rosenstock (US), High Tyde (UK)
3 aug – Stiftelsen, Micael Matias
5 aug – Siw Malmkvist, Ann-Louise Hansson
10 aug – Lars Winnerbäck
12 aug – Säkert!, La Lusid
24 aug – Thåström, The Hellacopters, Rome Is Not A Town
31 aug – Hov1
27 okt – Hulkoff, Thobbe Englund
16 nov – Tjuvjakt, Victor Leksell
20 dec – Dani M, Linda Pira, Imenella, Unruly Gang

2017

24 feb – Magnus Carlson
11 mars – Takida, Stiftelsen
18 mars – KSMB, Sixten Redlös, Sir Reg, Matriarkatet
25 mars – The Playtones, Si Cranstoun, Hub Caps
31 mars – Amaranthe, Sonic Syndicate, Micke Ohlsson
14 maj – Barnens Festivaldag: Babblarna, Nassim Al Fakir
20 maj – Park Sounds: Johnossi, Raised Fist, Kvelertak (NO), Jens Lekman, Rein, Slötface (NO), Solen, Rome is not a town, DJ Gunnel
6 aug – Loney Dear, Albert af Ekenstam
19 aug – Kapten Röd, Stina Velocette, Miss Jen
27 aug – Melissa Horn
29-30 sept – Huskvarna Rock & Art: Nifelheim, Wolf, Tyranex, Total Inferno, Armory, Bullet, Ambush, Blaze Bayley, Portrait, Screamer, Teaser Sweet
27 okt – Tjuvjakt, Skogsfönk
3 nov – Battle Beast, Dynazty, Rexoria
10 nov – Hammerfall, Astral Doors
12 nov – Thåström (Munksjömagasinen Jkpg)
25 nov – Rein, Avantgardet, Vita Bergen
1 dec – Danko Jones (CA)

2016

26 feb – Raubtier, Convivium, Skeleton Birth
5 mars – The Refreshments, The Fastback, Emmy Lou & The Rhythm Boys
8 april – Miriam Bryant
15 april – Amanda Bergman, Maja Francis
21 april – Refused, Dolores Haze
22 april – Graveyard, Bombus, Factory Brains
6 maj – Silvana Imam, Unge Ferrari (NO)
15 maj – Barnens Festivaldag: Samir & Viktor, Jecko & Jessie, Pidde Pannkaka
9 sept – Weeping Willows
16 sept – Veronica Maggio, två utsålda konserter i Teaterladan
9 okt – Sonata Arctica, Twilight Force
4 nov – Hurula, Honningbarna (NO), Stilla Havet
19 nov – Top Cats, John Lindberg Trio, Lily Locksmith

2015

10 feb – First Aid Kit, Jo Rose (UK)
27 feb – Amaranthe, Twilight Force
14 mars – Thåström
27 mars – Johnossi, Amason, Kitok
28 mars – Top Cats, Jack Baymoore, Red West & Mary West
15 aug – Sven-Ingvars
16 aug – Carl-Einar Häckner
22 aug – Carola
21 sept – The Soft Moon (US), Invsn, Haul
25 sept – Strebers, Dia Psalma, Åfysatan, Cervix
13 okt – Danko Jones (CA), Giuda (IT), Beat City Tubeworks
30 okt – Bob Hund, Team Me (NO)
7 nov – In Flames, Black Temple
21 nov – The Playtones, The Go Getters, Honeyboy Slim & The Bad Habits
4 dec – Mustasch, Santa Cruz

2014

22 feb – Finntroll (FI), Battle Beast
7 mars – Nationalteatern
28 mars – Raubtier, Man Machine Industry
5 april – The Refreshments, Sweet Mandy & The Teen Twisters, Rocket Overdrive
26 april – Hoffmaestro
18 maj – Barnens Festivaldag: Mora Träsk, Filiokus Fredrik, Anders Flanderz
16 aug – Nisse Hellberg, Eva Eastwood, The HubCaps, Emmy Lou & The Rhythm Boys
22 aug – Timbuktu & Damn!, Lilla Namo, Ida Redig, Albin, Marilyn & The Rouge
27 sept – John Lindberg Trio, Fatboy, Cherry Tess & the Rhythm Sparks
31 okt – Markus Krunegård, Thomas Stenström, Hurula
28 nov – Veronica Maggio, Alina Devecerski

2013

7 feb – First Aid Kit
8 mars – Stiftelsen
23 mars – The Playtones, Hub Caps, The Jetaways
4 maj – Popadelica: Ansiktet, Discoteka Yugostyle, F.O.O.L, Icona Pop, Kate Boy, Lorentz & Sakarias, MF/MB/, Miriam Bryant, Movits!, Nicole Sabouné, Panda Da Panda, Propellers (UK), Sibille Attar, Team Me (NO), The Motorhomes, Viktor & Blood
19 maj – Barnens Festivaldag: Sean Banan, Boulevardteatern, Filiokus Fredrik
17 aug – Mando Diao
4 okt – Marduk, Valkyrja, Ofermod
5 okt – Top Cats, The Go Getters, Hank T Morris & The Amazing Buffalo Brothers
25 okt – Asta Kask, Alonso & Fas 3
7 nov – Soilwork, Keep of Kalessin, Deals Death
29 nov – Amaranthe, The Unguided
27 dec – Håkan Hellström

2012

10 mars – Mustasch
16 mars – Hammerfall
31 mars – Top Cats, John Lindberg Trio
10 april – In Flames, Death Destruction
5 maj – Popadelica: Agent Side Grinder, Alice B, Alina Devecerski, Behzad Mehrnoosh, bob hund, Bottled in England (UK), Carli, Den Svenska Björnstammen, Honningbarna (NO), Kapten Röd, Konditorns, Noonie Bao, Pulled Apart By Horses (UK), Slagsmålsklubben, The Good Natured (UK), The Royal Concept, Urban Cone, Vit Päls, Vånna Inget, We Love Machines (SWZ), Wild Belle (US). Inställd: FM Belfast (ISL)
13 maj – Barnens Festivaldag: Sean Banan
29 sept – Top Cats, Flat Foot, Sixten & The Cupcakes
3 nov – Linnea Henriksson, Miriam Bryant
17 nov – Graveyard, Bullet, The Horsehead Union
30 nov – Sabaton, Raubtier, Dynazty
15 dec – John Lindberg Trio, Fanny Mae, Wild Wax Combo

2011

25 mars – Håkan Hellström
8 april – Raubtier, Corroded, Sixsin
21 april – September (Petra Marklund) på Parketten
21 april – Meshuggah, CB Murdoc, Scarpoint i Teaterladan
7 maj – Popadelica 2011:
Veronica Maggio, Daniel Adams-Ray, Familjen, I’m From Barcelona, Tove Styrke, Jonathan Johansson, Rebecca & Fiona, FM Belfast (ISL), Niki & The Dove, Royal Republic, Graveyard, Syket, Little Marbles, French Films (FIN), Tiger Love (UK), Paper, Tesla Boy (RU), Compadre, Inställt: The Vaccines (UK)
15 maj, Barnens Festivaldag 2011
28 juli – Alfons Åberg
28 okt – Dia Psalma
8 nov – Arch Enemy, Engel, Embodied
25 nov – Veronica Maggio
2 dec – Kapten Röd / Movits!

2010

19 mars – Crucified Barbara, Hellfueled, Sixsin
9 april – Hardcore Superstar, Bullet, Everfold
23 april – D-A-D, The Horsehead Union
28 april – The Chariot (US), I Wrestled A Bear Once (US), The Eyes of a Traitor (UK)
1 maj – Popadelica 2010: Salem Al Fakir, First Aid Kit, The Pipettes (Uk), Hästpojken, Timo Räisänen, The Sounds, Little Dragon, The Kissaway Trail (Dk), A Place To Bury Strangers (US), The Mobile Homes, Dansdepartementet, The Fume, This Is Head, Bye Bye Bicycle, Satan Takes A Holiday,
We Are The Storm.
16 maj – Barnens Festivaldag 2010
28 augusti – Crashdiet, Bullet, Electric Boys, Stormhold
28 oktober – Sabaton, Alestorm, Steelwing
17 december – Johnossi

2009

20 februari – The Soundtrack of Our Lives , Oholics
13 mars – Danko Jones, Graveyard
3 april – Thåström
2 maj – Popadelica 2009:…And You Will Know Us By The Trail of Dead (US), Au Revoir Simone (FR), Babian, Du Pacque, Adiam Dymott, Fatboy, Florence Valentin, Hajen (Amanda Bergman), I’m from Barcelona, John Me, Anna Järvinen, Markus Krunegård, Le Galaxie (IRL), Movits, Nordpolen, The Skull Defekts, Spleen United (DK), Ättestupa
17 maj – Barnens Festivaldag 2009
28 augusti – Sixten Redlös, Asta Kask
25 september – Babian, Klassresan, Knivderby
9 oktober – Bob Hund, Knivderby
16-17 oktober – Nordisk Gårdsbandsfestival, 85 st band, 4 scener
23 oktober – Mustasch, Aggressive Chill
4 december – Takida

2008

15 Mars – Entombed, Sonic Syndicate, Dead By April
29 Mars – De Lyckliga Kompisarna (DLK)
3 Maj – Popadelica 2009: The Hidden Cameras feat. the Munich Soccer Choir (CA), SoKo (FR), Hästpojken, Lasse Lindh, johnossi, Cult of Luna, Trummor & Orgel feat. Ebbot, Counterblast, Kongh, 64Revolt, Matt & Kim (USA), Rosalita (UK), Hellsongs, Alice In Videoland, Kristian Anttila, The Deer Tracks, Kapten Röd & Majorerna, Loney,Dear, Niccokick, Sambassadeur, Kapten Röd & Majorerna, herbrightskies, Wildbirds & Peacedrums, Hans Appelqvist, bikeman. Inställt: Kings of Conveneience (NO)
18 Maj – Barnens Festivaldag 2008
16 Aug – Lars Winnerbäck, Miss Li, Sofia Karlsson, Emil Jensen, Cissi o Nour och Maud
22 Aug – Takida, Backyard Babies, Burnt Out Punks – Parksommar 2008
17 Okt – Sabaton, Steel Attack
23 Okt – The Hellacopters, Demons
24 Okt – Håkan Hellström
31 Okt – Sonata Arctica (FIN), Vanishing Point (AUS)
22 Nov – Dark Tranquillity, Dead By April, Engel – Close-Up Made Us Do It

2007

2 februari – Amon Amarth, Tyr, The Embodied
23 februari – Mando Diao, Tecksas Rangers
5 maj – Popadelica 2007: Weeping Willows, Miss Li, Shout Out Louds, Slagsmålsklubben, Laakso, Koop, Navid Modiri och Gudarna, USCB Allstars, I Was A Cub Scout (UK), New Tango Orquesta, 27 11 (Thomas Öberg), Falcon (US), Barbara Morgenstern (TY), Mixtapes and Cellmates, Samuraj Cities, Pluxus, Woodchucker and Precious Moments, Family Romance, Stella Psychosis, Juvelen, Klassresan
13 maj – Barnens Festival Dag 2007 – Tobbe Trollkarl, Amy Diamond, m fl.
16-29 juni – Rasmus på luffen, teater
14 juli – Parksommar, Moneybrother, Salem Al Fakir, Säkert!, Riksteatern Jam, Kalle Haglund, Sirqus Alfon, Monika & Filippa
18 aug – The Ark, Melody Club, Moto Boy
31 aug – Hellfueled, Wolf, BlackHeart
7 sept – Ernstfest, Grace Will Fall, herbrightskies, Intohimo, Sarajevo
5 okt – Mustasch, Crashdiet, Blind
6 okt – Svenska Akademien, Kapten Röd & Majorerna, Livelihood
19 okt – Mange Schmidt, Thomas Rusiak, mfl
9 nov – Dia Psalma, Torpedo, The Baboon Show
24 nov – Timo Räisänen, Kristian Anttila, Adventure Kid
30 nov – Magnus Uggla

2006

3 mars – The Sounds, Alice In Videoland, Birdphobia
31 mars – Entombed, Sabaton
29 april – Popadelica 2006 – I’m From Barcelona, Hello Saferide, Jim Reid (UK), The Radio Dept, Goran Kajfes, Kristian Anttila, Pascal, Vapnet, Deltahead, Birdphobia, Erik Halldén, Le Sport
14 maj – Barnens Festivaldag 2006
28 juli – Where The Action Is: The Hellacopters, Backyard Babies, Millencolin, The Soundtrack Of Our Lives
4 aug – Lars Winnerbäck och Hovet, Christian Kjellvander
19 aug – Sven-Ingvars
26 aug – Laleh, Stefan Sundström
6 okt – Marit Bergman, Consequences
24 nov – Timo Räisänen, Eskju Divine, Stella Psychosis
15 dec – The Haunted, Sabaton, Sister
28 dec – Amy Diamond

2005

11 feb – Pain, Hellfueled och Crucified Barbara
5 mars – The Ark, The Mo, Thomas Idebäck
26 mars – Håkan Hellström
30 april – Nationalteatern
7 maj – Moneybrother, Det Funkar
16 maj – Barnens Festivaldag
14 juni – Fattiga Friare teater 14/6 – 30/6 – 2005
7 aug – Grease
12 aug – Ulf Lundell
7 okt – Svenska Akademien, Det Funkar
21 okt – Laleh, I’m From Barcelona
28 okt – Mustasch, Hellfueled
11 nov – Christian Kjellvander, Tias Carlsson
25 nov – Crashdïet, Nocturnal Rites

2004

13 feb – P3 Popstad: In Flames, Entombed, Nasum, Counterblast. På Parketten: The Mo, Shout Out Louds, Dialog Cet, Paris. Inställt: Broder Daniel.
14 feb – P3 Popstad: Backyard Babies, Lambretta, Daytripper Swe. På Parketten: The Cardigans, David & The Citizens, Moll Flanders, Blackstrap.
27 mars – Broder Daniel, The Legends, Loney, dear.
9 april – Rookie On Tour – Marit Bergman, Monkeystrikes, The Kid, Ab ovo, Seventy Miles, Stone Free, spunkmusic, Jönköping Allstars, Angry people federation, Dust, The Daisy’s, Moll Flanders, Keld, The Stash, Allyawan & Leftovers.
28 aug – Hovstockfestivalen:
Teddybears STHLM, Dr Higgins, C.Aarmé, Snook, Allyawan & The Leftovers, Johnossi, Sugarplum Fairy, Raymond & Maria, Mudhead (Teaterladan). Shallow, Mary Had Triplets, MojoTribe, KVLR, The Stash, Strip Music, Division Of Laura Lee, Moll Flanders, Bring Me The Fucking Riot… Man, The Sewergrooves, Eskju Divine (Parketten). Boy Omega, Logh, Happy Go Lucky, Suburban Kids With Biblical Names, Heikki (Ease Down – Lillparketten). Uncurbed, Hellfueled, Sanctum, Regurgitate, Mobile Mob Freak Show, Centinex (Svavel-scenen, Rotundan). Dj: Ågren (puben).
1 okt – The (International) Noise Conspiracy, The Hunches (US), Tristess, The Afro Bullrider, Angry People Federation.
22 okt – Melody Club, Universal Poplab, Sugarplum Fairy, Kitty & The K, The Stash
10 dec – The Soundtrack Of Our Lives, Johnossi och The Mary Onettes

2003

21 feb – Melody Club, Paris, Denver Mod
4 april – The Hellacopters, The Peepshows
26 april – The Sounds, Kamera och Ab ovo
11-27 juni – Grabbarna i 57:an. Teater.
30 aug – Hovstock 2003. José González, Whyte Seeds, Florence Valentin, Mats & Morgan band, Satirnine, Parker, Östermalm, Disfear, Dialog Cet, Denver Mod, Esther, Counterblast, Goo, Ed Greene, ab ovo, Incinerator, Valley Days, Thingamabob, spunkmusic, keps, Celestine, The Stash, Legion, Racingpaperplanes, Min Pappa Är Starkare Än Kungen, Apati, Grand Monroe, Hellfuckers, Mollie, The Stue´s, Missljud, Birdflesh, S.H.A.P.E, Platitude. 4 scener – Teaterladan, Parketten, Svavelscenen (Rotundan), Ease Down (puben).
4 okt – Moneybrother, Miss Universum och spunkmusic
10 okt – The Cardigans, Mew (dk)
28 nov – Bad Cash Quartet, Cdoass och Bianca

2002

1 feb – Pain, Wolf, Legion, Sanctifica
2 feb – Looptroop, Mobbade Barn Med Automatvapen
8 mars – The Motorhomes, Moll Flanders, Isobel
29 mars – Nationalteatern
6 april – U.D.O. (D), Cyberia (D)
19 april – Petter, Spotrunnaz
20 april – Weeping Willows
26 april – Andrew Strong (IRL)
27 april – Caesars Palace, Mirror Maze, Pistolese + Audionom i puben
17 maj – Doktor Kosmos, Dr Higgins + Bygden i puben
17 juli – Kent, Thåström, The Hellacopters (stora utomhusscenen), Terence, Mando Diao och Varanteatern (Teaterladan).
24 aug – Hovstock: Melody Club, The Beautiful Silence, Daytripper, Bulldoozer, Dr Higgins, Log, Amical, Shape Of Things, Colony 5, Dee Dee´s, Afro Bullrider, The Ifonitems, samtliga i Teaterladan. På parketten: Maddening Wind, Vafalls, Kjell Davids, Thingamabob, Penelope, Boltes, Wolverine, Backlash, Mago, Wwo, Oblivion. I puben – Ease Down: Janne Meijner, Pauline, Boy Omega, Bianca, Music 77, Ed Green. I rotundan: Delta Force (Delta, Azon, Kricke), Pehr Herb, Johan Bacto.
6 sept – Entombed, Mustasch och Mellow Delivery.
19 okt – The Mo, Marit Bergman, Dr Higgins, Min Pappa är Starkare än Kungen
1 nov – Mando Diao, The Spitts, Daytripper och Bulldoozer.
15 nov – Håkan Hellström, David & The Citizens

2001
9 nov – Bad Cash Quartet, The Beautiful Silence, Kombat kang. Premiär i Teaterladan med ståplatser.
24 nov – The Plan, Min Pappa Är Starkare Än Kungen, Leiny
15 dec – Backyard Babies, Malte X + Daytripper och Hardhitters på Parketten