Historik

Modern historik – konserter fr o m 2001 i Folkets Park. Bilder från evenemangen hittar du under Fotoalbum.

2011

15 maj, Barnens Festivaldag 2011

7 maj, Popadelica 2011:

Veronica Maggio
Daniel Adams-Ray
Familjen
I’m From Barcelona
Tove Styrke
Jonathan Johansson
Rebecca & Fiona
FM Belfast (ISL)
Niki & The Dove
Royal Republic
Graveyard
Syket
Little Marbles
French Films (FIN)
Tiger Love (UK)
Paper
Tesla Boy (RU)
Compadre
Inställt: The Vaccines (UK)

21 april, Meshuggah, CB Murdoc, Scarpoint

21 april, September

8 april, Raubtier, Corroded, Sixsin

25 mars, Håkan Hellström

2010

17 december, Johnossi

28 oktober, Sabaton, Alestorm, Steelwing

28 augusti, Crashdiet, Bullet, Electric Boys, Stormhold

16 maj, Barnens Festivaldag 2010

1 maj, Popadelica 2010:
Salem Al Fakir
First Aid Kit
The Pipettes (Uk)
Hästpojken
Timo Räisänen
The Sounds
Little Dragon
The Kissaway Trail (Dk)
A Place To Bury Strangers (US)
The Mobile Homes
Dansdepartementet
The Fume
This Is Head
Bye Bye Bicycle
Satan Takes A Holiday
We Are The Storm.

28 april, The Chariot (US), I Wrestled A Bear Once (US), The Eyes of a Traitor (UK)

23 april, D-A-D, The Horsehead Union

9 april, Hardcore Superstar, Bullet, Everfold

19 mars, Crucified Barbara, Hellfueled, Sixsin

2009

4 december, Takida

23 oktober, Mustasch, Aggressive Chill

16-17 oktober, Nordiska Gårdsbandsfestivalen

9 oktober, Bob Hund, Knivderby

25 september, Babian, Klassresan, Knivderby

28 augusti, Sixten Redlös, Asta Kask

17 maj, Barnens Festivaldag 2009

2 maj, Popadelica 2009:
…And You Will Know Us By The Trail of Dead (US)
Au Revoir Simone (FR)
Babian
Du Pacque
Adiam Dymott
Fatboy
Florence Valentin
Hajen
I’m from Barcelona
John Me
Anna Järvinen
Markus Krunegård
Le Galaxie (IRL)
Movits
Nordpolen
The Skull Defekts
Spleen United (DK)
Ättestupa

3 april, Thåström

13 mars, Danko Jones, Graveyard

20 februari, The Soundtrack of Our Lives , Oholics

2008

22 Nov, Dark Tranquillity, Dead By April, Engel – Close-Up Made Us Do It

31 Okt, Sonata Arctica (FIN), Vanishing Point (AUS)

24 Okt, Håkan Hellström

23 Okt, The Hellacopters, Demons

17 Okt, Sabaton, Steel Attack

22 Aug, Takida, Backyard Babies, Burnt Out Punks – Parksommar 2008

16 Aug, Lars Winnerbäck, Miss Li, Sofia Karlsson, Emil Jensen, Cissi o Nour och Maud

18 Maj, Barnens Festivaldag 2008

3 Maj, Popadelica 2009: The Hidden Cameras feat. the Munich Soccer Choir (CA), SoKo (FR), Hästpojken, Lasse Lindh, johnossi, Cult of Luna, Trummor & Orgel feat. Ebbot, Counterblast, Kongh, 64Revolt, Matt & Kim (USA), Rosalita (UK), Hellsongs, Alice In Videoland, Kristian Anttila, The Deer Tracks, Kapten Röd & Majorerna, Loney,Dear, Niccokick, Sambassadeur, Kapten Röd & Majorerna, herbrightskies, Wildbirds & Peacedrums, Hans Appelqvist, bikeman. Inställt: Kings of Conveneience

29 Mars, De Lyckliga Kompisarna (DLK)

15 Mars, Entombed, Sonic Syndicate, Dead By April

2007

30 nov, Magnus Uggla

24 nov, Timo Räisänen, Kristian Anttila, Adventure Kid

9 nov, Dia Psalma, Torpedo, The Baboon Show

19 okt, Mange Schmidt, Thomas Rusiak, mfl.

6 okt, Svenska Akademien, Kapten Röd & Majorerna, Livelihood

5 okt, Mustasch, Crashdiet, Blind

7 sept, Ernstfest, Grace Will Fall, herbrightskies, Intohimo, Sarajevo

31 aug, Hellfueled, Wolf, BlackHeart

18 aug, The Ark, Melody Club, Moto Boy

14 juli, Parksommar, Moneybrother, Salem Al Fakir, Säkert!, Riksteatern Jam, Kalle Haglund, Sirqus Alfon, Monika & Filippa

16-29 juni, Rasmus på luffen, teater

13 maj, Barnens Festival Dag 2007 – Tobbe Trollkarl, Amy Diamond, m fl.
5 maj, Popadelica 2007 – Slagsmålsklubben
5 maj, Popadelica 2007 – Vimmelbilder
5 maj, Popadelica 2007 – Barbara Morgenstern
5 maj, Popadelica 2007 – Falcon (US)
5 maj, Popadelica 2007 – Family Romance
5 maj, Popadelica 2007 – I Was A Cub Scout (UK)
5 maj, Popadelica 2007 – Stella Psychosis
5 maj, Popadelica 2007 – Weeping Willows
5 maj, Popadelica 2007 – Laakso
5 maj, Popadelica 2007 – 27 11
5 maj, Popadelica 2007 – New Tango Orquesta
5 maj, Popadelica 2007 – Juvelen
5 maj, Popadelica 2007 – Klassresan
5 maj, Popadelica 2007 – Miss Li
5 maj, Popadelica 2007 – Woodchucker and Precious Moments
5 maj, Popadelica 2007 – USCB Allstars
5 maj, Popadelica 2007 – Shout Out Louds
5 maj, Popadelica 2007 – Navid Modiri och Gudarna
5 maj, Popadelica 2007 – Mixtapes and Cellmates
5 maj, Popadelica 2007 – Koop

5 maj, Popadelica 2007 – Pluxus

5 maj, Popadelica 2007 – Samuraj Cities

23 februari, Tecksas Rangers
23 februari, Mando Diao
2 februari, The Embodied
2 februari, Tyr
2 februari, Amon Amarth

2006

28 december, Amy Diamond

15 december, Sister

15 december, Sabaton

15 december, The Haunted

24 november, Stella Psychosis

24 november, Eskju Divine

24 november, Timo Räisänen

6 oktober, Consequences

6 oktober, Marit Bergman

26 augusti, Laleh
26 augusti, Stefan Sundström
19 augusti, Sven-Ingvars
4 augusti, Lars Winnerbäck och Hovet
4 augusti, Christian Kjellvander
28 juli, The Hellacopters – Where the action is
28 juli, Backyard Babies – Where the action is
28 juli, Millencolin – Where the action is
28 juli, The Soundtrack Of Our Lives – Where the action is
14 maj, Barnens Festival Dag 2006
29 april, Popadelica – Le Sport
29 april, Popadelica – Birdphobia
29 april, Popadelica – Deltahead
29 april, Popadelica – Erik Halldén
29 april, Popadelica – Goran Kajfes
29 april, Popadelica – Hello Saferide
29 april, Popadelica – I’m From Barcelona
29 april, Popadelica – Kristian Anttila
29 april, Popadelica – Pascal
29 april, Popadelica – The Radio Dept.
29 april, Popadelica – Vapnet
29 april, Popadelica – Vimmelbilder
29 april, Popadelica – Jim Reid
31 mars, Entombed och Sabaton
3 mars, Birdphobia
3 mars, Alice In Videoland
3 mars, The Sounds

2005
25 november – Crashdïet och Nocturnal Rites
11 november – Christian Kjellvander + support: Tias Carlsson
28 oktober – Mustasch och Hellfueled
21 oktober – Laleh + I’m From Barcelona
7 oktober – Svenska Akademien och Det Funkar
12 augusti – Ulf Lundell
7 augusti – Grease
14 juni – Fattiga Friare 14/6 – 30/6 – 2005
16 maj – Barnens Festivaldag
7 maj – Moneybrother, Det Funkar
30 april – Nationalteatern
26 Mars – Håkan Hellström
5 Mars – The Ark, The Mo (+ Thomas Idebäck i puben)
11 Februari – Pain, Hellfueled och Crucified Barbara.

2004
10 dec – The Soundtrack Of Our Lives, Johnossi och The Mary Onettes
22 oktober – Melody Club, Universal Poplab, Sugarplum Fairy, Kitty & The K, The Stash
1 oktober – The (International) Noise Conspiracy, The Hunches (US), Tristess, The Afro Bullrider, Angry People Federation.
28 augusti – Hovstock festivalen 2004.
Teddybears STHLM, Dr Higgins, C.Aarmé, Snook, Allyawan & The Leftovers, Johnossi, Sugarplum Fairy, Raymond & Maria, Mudhead (Teaterladan). Shallow, Mary Had Triplets, MojoTribe, KVLR, The Stash, Strip Music, Division Of Laura Lee, Moll Flanders, Bring Me The Fucking Riot… Man, The Sewergrooves, Eskju Divine (Parketten). Boy Omega, Logh, Happy Go Lucky, Suburban Kids With Biblical Names, Heikki (Ease Down – Lillparketten). Uncurbed, Hellfueled, Sanctum, Regurgitate, Mobile Mob Freak Show, Centinex (Svavel-scenen, Rotundan). Dj: Ågren (puben).

9 april – Rookie On Tour – Marit Bergman, Monkeystrikes, The Kid, Ab ovo, Seventy Miles, Stone Free, spunkmusic, Jönköping Allstars (ovanstående Teaterladan, nedanstående Rotundan) Angry people federation, Dust, The Daisy’s, Moll Flanders, Keld, The Stash, Allyawan & Leftovers.
27 Mars – Broder Daniel, The Legends, Loney, dear.
13 februari – P3 Popstad: In Flames, Entombed, Nasum, Counterblast. På Parketten: Mo, Shout Out Louds, Dialog Cet, Paris.
14 februari – P3 Popstad: Backyard Babies, Lambretta, Daytripper Swe. På Parketten: The Cardigans, David & The Citizens, Moll Flanders, Blackstrap.

2003
28 november – Bad Cash Quartet, Cdoass och Bianca
10 oktober – The Cardigans, Mew (dk)
4 oktober – Moneybrother, Miss Universum och spunkmusic
30 augusti – Hovstock 2003. José González, Whyte Seeds, Florence Valentin, Mats & Morgan band, Satirnine, Parker, Östermalm, Disfear, Dialog Cet, Denver Mod, Esther, Counterblast, Goo, Ed Greene, ab ovo, Incinerator, Valley Days, Thingamabob, spunkmusic, keps, Celestine, The Stash, Legion, Racingpaperplanes, Min Pappa Är Starkare Än Kungen, Apati, Grand Monroe, Hellfuckers, Mollie, The Stue´s, Missljud, Birdflesh, S.H.A.P.E, Platitude. 4 scener – Teaterladan, Parketten, Svavelscenen (Rotundan), Ease Down (puben).
26 april – The Sounds, Kamera och Ab ovo.
4 april – The Hellacopters, The Peepshows
11-27 juni – Grabbarna i 57:an. Teaterföreställning.
21 februari – Melody Club, Paris, Denver Mod

2002
15 november – HåKan HellströM, David & The Citizens, (flyttades in i storparketten p g a biljett-trycket) utsålt 1500 pers (vi får ta in 1500 pers. fr o m 12 nov, p g a nya branddörrar).
1 november – Mando Diao, The Spitts, Daytripper och Bulldoozer.
19 okotober – The Mo, Marit Bergman, Dr Higgins, Min Pappa är Starkare än Kungen
6 September – Entombed, Mustasch och Mellow Delivery.
24 augusti – Melody Club, The Beautiful Silence, Daytripper, Bulldoozer, Dr Higgins, Log, Amical, Shape Of Things, Colony 5, Dee Dee´s, Afro Bullrider, The Ifonitems, samtliga i Teaterladan (Hovstock-festivalen 2002). I parketten: Maddening Wind, Vafalls, Kjell Davids, Thingamabob, Penelope, Boltes, Wolverine, Backlash, Mago, Wwo, Oblivion. I puben – Ease Down: Janne Meijner, Pauline, Boy Omega, Bianca, Music 77, Ed Green. I rotundan: Delta Force (Delta, Azon, Kricke), Pehr Herb, Johan Bacto.
17 juli – Kent, ThåstrÖm, The Hellacopters (stora utomhusscenen), Terence, Mando Diao och Varanteatern (Teaterladan). 6100 personer (bästa publiksiffran sedan Snoddas på 60-talet).
17 Maj – Doktor Kosmos, Dr Higgins (+ Bygden i puben)
27 April – Caesars Palace, Mirror Maze, Pistolese (+ Audionom i puben)
26 April – Andrew Strong
20 April – Weeping Willows
19 April – Petter, Spotrunnaz
6 April – U.D.O. (Tyskland), Cyberia (Tyskland)
29 Mars – Nationalteatern (flyttades in till storparketten pga biljett-trycket – utsålt 1400 pers)
8 Mars – The Motorhomes, Moll Flanders, Isobel
2 Februari – Looptroop, Mobbade Barn Med Automatvapen
1 Februari – Pain, Wolf, Legion, Sanctifica

2001
9 November – Bad Cash Quartet, The Beautiful Silence, Kombat kang
15 December – Backyard Babies, Malte X (+ Daytripper och Hardhitters i storparketten)
24 November – The Plan, Min Pappa Är Starkare Än Kungen, Leiny